Jótanács válás esetén

A szülők és a gyerekek számára a család szétesése hatalmas változást jelent. Tippek arra, hogyan működhet jól.
Jótanács válás esetén

Ha a szülők elválnak, nemcsak egy életszakasz zárul le, hanem az egész mindennapi élet radikálisan megváltozik – különösen a gyermekek számára. A családi élet szakértőjeként Krisztina egy tanácsadóközpontban dolgozik. Pszichológusként, valamint gyermekelhelyezési és párkapcsolati viták mediátoraként sok tapasztalatot szerzett válások terén. Azt tanácsolja, hogy a szülők a gyermekek számára minél egyértelműbben és átgondoltabban kommunikálják a változást.


1. Mikor a legjobb időpont, hogy a gyerekekkel közöljük a válást?
Ha a szülők már biztosan eldöntötték, hogy el fognak válni, és nincs már remény a kapcsolat megmentésére. Ekkor a gyerekekkel is meg kell osztani az információt – lehetőleg közösen. A gyermekek általában érzik, ha valami nincs rendben, és egy világos magyarázat segíthet a félelmeik oldásában.


2. Mit kellene tudniuk a gyerekeknek a válásról?
Fontos, hogy a gyerekek értsék, hogyan fog kinézni a család a jövőben – hol és kivel fognak lakni, milyen rendszerben látják majd a másik szülőt. Az is legyen egyértelmű, hogyan marad meg a kapcsolattartás mindkét szülővel.


3. Hogyan készüljünk fel a gyerekek reakcióira?
A gyerekek reakciója nagyon eltérő lehet. Egyesek azonnal reagálnak, mások csak késleltetve dolgozzák fel a hírt. Általában időre van szükségük, hogy megértsék és elfogadják a helyzetet. Ha a gyerek dühös vagy elutasító, fontos a szülő türelme és megértése.


4. Hogyan lehet a gyereknek elmagyarázni, hogy nem ő a hibás a válásban?
Sok gyereknek bűntudata van a válás miatt. Fontos megerősíteni bennük, hogy a döntés kizárólag a szülők kapcsolati problémáiból fakad, és semmi köze hozzájuk. A szeretetük nem változik.


5. El kell rejteni a szomorúságot és fájdalmat a gyerekek elől?
Nem feltétlenül. A gyerekek jó antennákkal rendelkeznek és érzékelik, ha valami nincs rendben. Nyíltan beszélhetünk az érzéseinkről, de úgy, hogy ne terheljük túl őket. A saját fájdalmat nem szabad a másik szülő hibáztatásával kifejezni. Érdemes inkább szakemberrel megbeszélni.


6. Ha a szülők megosztják a felügyeletet, milyen elhelyezési modell javasolt?
A klasszikus modell az, hogy az anya neveli a gyerekeket, míg az apa hétvégi látogató. De ma már sokszor a megosztott felügyelet is működik – ha mindkét szülő érdeklődik és elkötelezett. A kisebb gyerekeknek általában stabilabb környezetre van szükségük, idősebb korban már működhet a váltott elhelyezés is.


7. Be kell-e vonni a nagyobb gyerekeket a döntéshozatalba?
Ez nehéz kérdés. A nagyobb gyerekek bevonása lojalitáskonfliktust idézhet elő. 14 éves kortól viszont a bíróságon is kikérik a véleményüket.


8. Ha az egyik szülőnek már új kapcsolata van, be kell mutatni rögtön a gyereknek?
Nem. Az új kapcsolatnak először stabilnak kell lennie, mielőtt bemutatjuk a gyerekeknek. A gyerekeknek időre van szükségük, és érzékenyek lehetnek az új partner jelenlétére. A bemutatást érdemes fokozatosan kezelni.


9. Működhet még a családi élet közös ünnepeken?
Néhány különélő párnál jól működik, hogy együtt töltik az ünnepeket a gyerekekkel. De ez csak akkor sikerülhet, ha a felek valóban képesek félretenni a konfliktusokat.

Kapcsolódó cikkek

A szupergazdagok nyaralási trendjei

A szupergazdagok nyaralási trendjei

Hangulatmenedzserek, bőröndpakolási szolgáltatás és „hiperszemélyre szabott, egyedülálló” luxuskalandok.

Böjti időszak - Három ok, hogy több levest együnk

Böjti időszak - Három ok, hogy több levest együnk

Sokáig a böjt idején az volt az alapelv, hogy nem szabad szilárd ételt fogyasztani. Ma ez már nem ennyire szigorú – megmutatjuk, miért érdemes mégis több levest fogyasztani.

Miért szupererő az olvasás?

Miért szupererő az olvasás?

A jövőben még fontosabb lesz az összefüggő gondolkodás – ehhez sokféle készség szükséges.